Tidligere udstillinger

Udstillere i Albertslund Kunstforening 1991 til dette år
 
 
2017
Tine Lindvig, kunstmaler
Sia Mali, glaskunstner
 
 
2016
Jens Ingvard Hansen, billedhugger
Aleksander Hajde, Kunstmaler
Bente Polano, Billedhugger og kunstmaler
Marianne Miller, billedhugger
Mette Holmskov, kunstmaler
Jens Jakob Thodberg, foto
Lene Stevns Jensen, billedhugger
Malene Klint, Kunsttmaler
Ann-Katrine von Bûlow, keramik
 
2015
Inger Lill Wie Madsen, keramik
Edition Copenhagen, Litografi 
 Hans Voigt Steffensen, maleri, litografi og glas
 Anette Frederiksen, Collage
 Nicola Claudia Hartmann, granit
 Tarlochan Oberoi, Pastelværker
 Jørn Erik Nielsen, Keramik
 Bodil Lisbeth Thomsen, maleri
 Kvindesmedien, jernskulpturer
 Frodo Mikkelsen, maleri og litografi
 René Olsen, Keramik
 Doron Silberberg, keramik
Morten Funder, foto
Lars Kalmar Kastanje, maleri
Marie Falkenberg Mortensen, papirmanageri
 
  
2014
 Steen Christensen, granit
 Billy Sjur Ohlsen, maleri
 Kunstnersammenslutningen GUGGEN
 Lone Lindorff, maleri
 Christina Rivett, glas
 Stine Bistrup, glas
 Tillie Burden, glas
 Nadia Plesner, maleri
Henrik Voldmester, skulptur
 Mette Maja Gregersen, keramik
 Gitte Harslev, papirkunst

 

Rikke Darling, maleri

2013

Per Sommer, Skulpturer 2013
Lars Kræmmer, Artmoney
2013
Niels Huang, keramik 2013
Jens Galschiøt, Skulpturer 2013

Michael Grønlund

2013

Susanne Ydo, maleri 2013
20 Quiltekunstnere 2013
Erik Lemcke, skulpturer 2013

Grethe Balle, maleri

2013

Stine Jespersen, keramik 

2013

 

 

 International udstilling med 35 billedhuggere

  2012 

 Helle Borg Hansen, maleri, skulptur og smykkere

 2012

 Minna Kristine petersen, maleri

  2012 

 Line Boye Jacobsen, glas

 2012

 Claus Brøndum Sørensen, maleri

 2012

 Poul Kidmose, granit

 2012

 Dorthe Krabbe, keramik

 2012

 Caroline Krabbe, maleri

 2012

 

 

  Lotte Brems, maleri

2011

  Verner Brems, maleri

2011

  Christa Julin, keramik

2011

  Poul Petersen, maleri

2011

  Hans Humble, trædrejning

2011

  Hanne Hermann, maleri

2011

Nanna og Andrew Brown, glas 

2011 

  Billy Sjur Olsen, maleri

2011

  Rie Falkenberg Mortensen, papirmageri

2011

  Inger Lill Madsen, keramik

2011

  Mikael Hansen, maleri m.v.

2011

  Ernst Rasmussen, bogbinding og maleri

2011

  Semus Brogan, maleri

2011

  Knud Brogaard, maleri

2011

  Peter Hesk Møller, skulptur og maleri

2011

 

 

Elna Christiansen, skulptur

2010

Susan Lüth Hedegaard, maler

2010

Gunnar Thorup, maler

2010

Anne Kristine Holm, skulptur

2010

Mikael Hallstrøm Eriksen, trækunst

2010

Lotte Horne, maleri

2010

Ida Holm Mortensen, maleri, keramik

2010

Steen Kepp, keramik

2010

Kaare Norge, maleri

2010

 

 

Jørn Hansen, glas, træ/drivtømmer

2009

Mikael Olrik, maleri

2009

Uffe Hofman Andersen, maleri

2009

Misja Kristoffer Rasmussen, bronzeskulpturer

2009

Jørgen Minor, Trærelieffer, jern/bronze skulpturer

2009

Sten & Papir, kunstnergruppe billeder og skulpturer

2009

 

 

Janne Hartmann, maleri

2008

Lars Skov Nielsen, billedhugger

2008

Skak Snitker, glas

2008

Gitte Leth, maleri

2008

Gitte Helle, smyk­ker

2008

Birte Claire Højberg, maleri

2008

 

 

Lars Lundberg, maleri

2007

Rikke Bruzelius, glas

2007

Anette Martinussen, maleri

2007

Grete Rostock, maleri

2007

Olav Johannisson, skulptur

2007

 

 

Troels Trier, maleri og skulptur

2006

Gisela Gylling, silkemaling

2006

Charlotte Basse, keramik

2006

Susanne Wex, Maleri

2006

Flemming Holm, skulptur

2006

 

 

Svend Bruun, maler, grafikre,

2005

Susanne T P Dal, ætsninger

2005

Bet­tina Schori, glaskunstner

2005

Maria Harsa, foto

2005

Hanne Wilhelmsen, glas

2005

Claus Steen Rasmussen, metal kunstner

2005

Ida Guldhammer, billedhugger, papirkunstner

2005

 

 

André Lundquist, maler

2004

Jeanette Anna Brøndsted, billedhug­ger

2004

Erik Brøndsted, fotograf

2004

Erik Otto Larsen, maler og grafiker,

2004

Ingerlill Wie Madsen, keramik

2004

Julie Brabcova, billedkunst

2004

 

 

Anne-Mette Kidmose, keramik

2003

Ivan Boytler, multikunstner

2003

Palle Christensen, skulptur

2003

Erik Landon, keramik

2003

Marianne L. Pedersen, grafik

2003

Michael Grønlund, maleri

2003

Jo Camara, maleri, skulptur

2003

Jakob Bostrup Jensen, maleri

2003

Claes Solborg Pedersen, fotografi

2003

Astrid Fjord

2003

 

 

Tine Marianne Prien Saxbøl, keramiker

2002

Tine Nygaard Jacobsen, glaspuster

2002

Nina Weleius, maleri

2002

Jens Nielsen, maleri

2002

Ib Tøpfer, fotografi

2002

Ane-Katrine von Bülow, keramik og porcelæn

2002

Bente Hovendal, keramik og granit

2002

Rie Falkenberg Mortensen, papirkunst

2002

Ellen Malmer, papircollage

2002

Hanne Skov, tekstilkunst

2002

Aase Wind, maleri

2002

Marianne Sørensen, keramik

2002

Billy Sjur Ohlsen

2002

Seamus Brogan, maleri

2002

Tonni Museth, maleri

2002

Iver Villefrance, maleri

2002

 

 

Birthe Larsen, glasmosaik

2001

Jørgen Larsen, maleri

2001

Lise Bech, Væver

2001

Kasper Deurell, maleri

2001

Ingebjørg Sordal, maleri

2001

Charlotte Yde, stofkunstner

2001

Franz Becherlee, Billedkunst

2001

Ole Bundgaard, computergrafik<spa

 

Jacob Brostrup Jensen, maler

2000

Johnny Madsen, maleri

2000

Ronald Burns, tegning, maleri

2000

Merete Larsen, træ

2000

Thor Lindeneg, maleri

2000

Hanne Knudsdatter, grafik

2000

Strandstræde Keramik, keramik

2000

Margit Engaard  Poulsen,  maleri

2000

 

 

Knud Odde, maleri, tegning, grafik

1999

Helge Ørsted Pedersen, maleri

1999

IngemarThalin, maleri grafik

1999

Lars Physant, maleri

1999

Nanna Bisk Büchert, foto

1999

Sandra Davolio, keramik

1999

Sia Mai, glas

1999

 

 

Rita Mortensen, billedtæp­per

1998

Poul Lillesøe, tegning, maleri  m.m

1998

Nana Bisp Buchert, maleri

1998

Sandra Davilio, keramik

1998

Kasper Sonne-Hansen, tøjdesign

1998

Lars  Physant, maleri

1998

Niels Kongsbak, maleri

1998

Flemming Hansen, grafik, stentøj

1998

Else M. Kristiansen, maleri, skulptur

1998

 

 

Jette Botchinsky, maleri, collage, skulptur

1997

H.C. Rylander, maleri, grafik

1997

Wilja Bech, maleri

1997

Solvejg Refslund, stofkunst

1997

Peter Hesk Møller, skulptur

1997

Ib Braun, skulptur

1997

Majken á Grømma, maleri, skulptur

1997

 

 

Karin Russell, maleri

1996

Seamus Brogan, maleri

1996

Ole Sporring, tegning, maleri , grafik

1996

Doris Bloom, grafik, maleri

1996

 

 

Peter Glad, keramik,

1995

Charlotte, Schrøder, billedtæpper

1995

Birgitte Bue, maleri

1995

Pia Schutzmann, maleri

1995

Inge Hørup, maleri, grafik

1995

Georg Hutters, maleri, tegning

1995

Steen Kirkegaard Erichsen, tegning, maleri

1995

Kitte Fennestad, foto/ fotocollage

1995

 

 

Lone Simone Simonsen, billedtæpper

1994

Henning Nicolaisen, maleri, grafik, collager

1994

Adi Holzer, maleri, grafik, glasmosaik

1994

Tine Whitta, billedvævning, smykker

1994

Raimo Veranen, maleri, skulptur

1994

 

 

Gunvor Vibe-Petersen, maleri

1993

Julie Nord, maleri

1993

Troels Jespersen, skulptur

1993

Martin Benzon, maleri

1993

Lone Lindorff, maleri,  grafik,  collager

1993

Kirsten Nielsen, billedtæpper

1993

Anita Jørgensen, skulptur, grafik, maleri

1993

 

 

Billy Sjur Ohlsen, maleri, grafik

1992

Knud Brogaard, maleri

1992

Jan Nielsen, maleri, grafik

1992

William Luis Sørensen, skulptur

1992

Sigrid Lütken, skulptur

1992

Vibeke Glarbo, skulptur, installationskunst

1992

Hans Voigt Steffensen, maleri, grafik

1992

Christa Marple, glaskunst

1992

Lene Bødker, glaskunst

1992

Trine Fridrichsen, glaskunst

1992

Dorthe Jessen, keramisk maleri

1992

Carsten Dahl, stentøj, keramik

1992

 

 

Peter Eichen, maleri

1991

Arne Gorki Schmidt, akvarel

1991

Peter Hentze, maleri, skulptur

1991

Lone Frydendal, maleri, collage

1991

Michael Hansen, maleri, skulptur

1991

Jeppe Kruse, maleri

1991

Finn Reinbothe, installationskunst, maleri

1991

Til Albertslund Kunstforening